معرفی کتاب های حوزه مدیریت

2)کتاب قدرت مثبت اندیشی در کسب و کار، نوشته اسکات ونترلا با برگردان احمد تابنده در 304 صفحه توسط سازمان فرهنگی فرا منتشر شده است.

در ابتدای کتاب، در مقدمه ناشر به قلم دکتر فریبا لطیفی می­خوانیم:ما همه مثبت اندیش پا به جهان می گذاریم و منفی نگری را از اطرافیانمان می آموزیم. پژوهش ها نشان می دهد که کودکان کلمه «نه» را ده برابر بیش از کلمه «آری» می شنوند. و بی دلیل نیست که مولانا از فراوانی انسان های منفی اندیش، منفی نگر و منفی باف بر گرد خویش ملول گشته و انسان هایی مثبت اندیش را آرزو می کند.

مدیری که سازمانش را منفی نگران و منفی بافان احاطه کرده اند، دستیابی به پیروزی را باید در دگرگون سازی جو منفی سازمان و گسترش مثبت اندیشی در میان همکارانش جستجو کند.

همچنین در مقدمه ناشر کتاب آمده است، نويسنده رمز پيروزي در كسب‌وكار را در مثبت‌انديشي مديران و كاركنان يك سازمان مي‌داند. مثبت‌انديشي اميد، استقامت و پايداري را در پي دارد؛ كه همگي راهگشاي جاده پرفراز و نشيب پيروزي‌اند.

مترجم درمقدمه­ای که نگاشته است می­گوید، هنر ونترلا در کتاب حاضر شکافتن مفهوم مثبت اندیشی، یافتن و نشان دادن ابعاد آن در زندگی کاری، خاطرنشان کردن اهمیت توجه مستمر به مفاهیم و ابعاد مزبوراست.  

نویسنده در کتاب از طریق آزمونهای مثبت اندیشی، خواننده را با مبانی این تفکر درگیر کرده، نگرش مناسب برای مواجهه با شرایط امروز کسب و کار را به وی عرضه می کند. ونترلا در جای جای این کتاب با ارائه تجارب موثر و نظرات علمی صاحب نظران متعدد به خواننده کمک میکند تا نظرات مطرح در کتاب را بهتر درک کند.

ونترلا معتقد است اعتقادات انسان افکار وی را شکل می دهند، افکار تنظیم کننده احساسات و در نهایت احساسات عامل رفتار فرد هستند. او با تشریح این مدل به خواننده کمک می کند با شناسایی سرچشمه افکار منفی خود را از شر آنها برهاند. او معتقد است ما به جای  تلاش در جهت تغییر واقعیت­ها بهتر است به کنترل پاسخ هایمان بپردازیم.

نویسنده در تشریح جایگاه ذهن در فرایند موفقیت انسان  از دکتر وینسنت پیل پدر مکتب مثبت اندیشی چنین نقل قول می کند:

 در ذهن خود، تصويري از موفق شدن را تدوين و حك كنيد. اين تصوير را سرسختانه نگهداري كنيد. هرگز نگذاريد كمرنگ شود. ذهنتان سعي خواهد كرد اين تصوير را توسعه دهد. هرگز به خود از ديد شكست خوردن نگاه نكنيد؛ هرگز در واقعيت تصوير ذهني شك نكنيد.اين خطرنا كترين كار است، چون ذهن همواره سعي ميكند آ نچه تصوير ميكند را تكميل كند.

او همچنین می گوید: ما با رفتن به استقبال بدترين وضعيت، تمايل به توقف پيدا مي كنيم و توانايي عملكرد مناسب را ازدست مي دهيم. اما با تصويرگري- يعني پرتاب كردن ذهن و قلب برفرازيك مانع، مي توان بر مانع فايق آمد. اجتناب ناپذير است كه نتيجه، ازجهت ذهن پيروي مي كند و حاصلِ جهت گيري آن است.  

ونترلا با تشریح 10 ویژگی انسان مثبت اندیش و دسته بندی آنها در 4 گروه و ارائه آزمون و تفسیر نتایج با تکیه بر مدل نقشه راه عرضه شده در کتاب، خواننده را در ارزیابی خود و تقویت ابعاد مثبت اندیشی همراهی می کند.

نویسنده با اشاره به " اثر پیگمالیون " به رابطه اعتقادات افراد با نتایج عملکرد می پردازد. او با استناد به یافته های تحقیقات علمی و " قانون انتظارات مثبت" به رابطه قوی بین انتظارات مدیران و رفتار و عملکرد زیردستان اشاره می کند. او همچنین به رابطه بین اعتماد و اعتقاد اشاره می کند و می گوید بی اعتمادی به معنای آن است که ما اعتقاد یا ایمان نداریم.

ونترلا می گوید ترکیب اعتقاد، صداقت و تمرکز در انسان های مثبت اندیش منجر به قدرت متمرکز سازی در آنها می شود او با ذکر مثالها و استناد به نظرات دیگر صاحب نظران خواننده را تا آستانه درک کامل مفهوم، همراهی می کند          

در کتاب از روزولت نقل قول می­شود که: تنها محدوديت براي متبلور ساختن فردا،  شك هايمان درباره   امروز است. بگذاريد با اعتقاد قوي و فعال به پيش برويم. او با ذکر داستانی به تاثیر اعتقاد قوی در کنترول سرطان یک بیمار می پردازد.

ونترلا از خوش بینی و اشتیاق به عنوان اجزای قدرت تعالی بخش یاد می کند و ضمن تشریح تاثیر آنها در کسب و کار، راه کارهایی برای تقویت آنها به خواننده ارائه می کند. 

ونترلا عزم، شجاعت و اعتماد به نفس را مجموعه صفاتی می داند که به عنوان نیروی محرکه در افراد مثبت اندیش عمل می کنند. او با تشریح این ویژگی­ها، راه کارهایی برای تقویت آنها به خواننده ارائه می­کند.

 

علاقمندان برای تهیه این کتاب می توانند با نمایشگاه و دفتر فروش فرا (تلفن 2- 88880700 ) تماس بگیرند. یا از طریق فروشگاه اینترنتی بخوان داتکام( www.bekhan.com) کتاب را تهیه کنند.

در سایت فرا (www.fara.ir ) علاقمندان با محصولات فرهنگی فرا آشنا می شوند.